fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Unia broni się cłami przed biodieslem z USA

biodiesel USA
Bloomberg
Unia Europejska przedłużyła na kolejne 5 lat pobieranie ceł od amerykańskiego biodiesla, bo doszła do wniosku, że zniesienie ich doprowadziłoby do skoku importu tego paliwa po sztucznie zaniżonych cenach

Stawki celne wprowadzone w 2009 r. zostały przedłużone do 2026 r. — poinformował w Brukseli dziennik urzędowy. Komisja Europejska rozpatrująca tę sprawę wyciągnęła wniosek, że producenci w USA mogliby zwiększyć do maksimum moce produkcyjne i przekierować eksport z mniej korzystnych rynków do krajów Unii. Wcześniej sprzedawali to paliwo krajom trzecim po cenach niższych niż w Stanach, więc stosowali dumping. Uznała ponadto, że amerykańscy producenci korzystali z subwencji, ulg podatkowych, grantów i gwarancji kredytowych — pisze Reuter.

Cła antydumpingowe wynoszą od zera do 198 euro za tonę, cło związane z subwencjami — od 211,2 do 237 euro/t. Te stawki nie podlegają łączeniu, stosowana jest jedna, wyższa. Dotyczą wielu firm, m.in. Archer Daniels Midlands i Cargill.

Skargę do Komisji złożyła Europejska Rada Biodiesla (EBB) w imieniu unijnych producentów, np. francuskiego Saipol i niemieckiego Verbio.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA