fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR NATO

Pierwszy włoski F-35B wylądował na lotniskowcu Cavour

F-35B Lightning II na pokładzie lotniskowca Cavour. Fot./Marina Militare.
Na pokładzie lotniskowca Cavour wylądował pierwszy włoski F-35B Lightning II. Fot./Marina Militare.
Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej poinformowało, że na wodach Zatoki Tarenckiej doszło do historycznego dla Sił Zbrojnych Republiki Włoskiej wydarzenia.

było to pierwsze lądowanie wielozadaniowego samolotu bojowego skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II należącego do Aviazione Navale na pokładzie lotniskowca Cavour.

To kolejny etap przygotowań od osiągnięcia wstępnej gotowości operacyjnej przez grupę lotniczą włoskiego lotniskowca przezbrajaną w samoloty F-35B. Ma to nastąpić w 2024 r. Wtedy w linii znajdzie się połowa z planowanych do zakupu dla Aviazione Navale maszyn tego typu. Obecnie eskadra wielozadaniowych samolotów bojowych dysponuje trzema egzemplarzami, a także 14 starymi Boeing AV-8B Harrier II+. Zgodnie z obecnymi planami, włoskie lotnictwo morskie ma otrzymać 15 F-35B.

F-35B Lightning II. Fot./Marina Militare.Włoski F-35B Lightning II na pokładzie lotniskowca lotniskowca Cavour. Fot./Marina Militare.

Pierwsze lądowanie włoskiego samolotu tego typu poprzedziła certyfikacja okrętu. Miała ona miejsce w marcu 2021 r. na wodach wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wówczas z jednostki operowały dwa F-35B należące do dywizjonu doświadczalnego lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych VX-23, stacjonującej w bazie Patuxent River. Zapoczątkowanie lądowań we Włoszech to także element szkolenia pilotów, którzy muszą podtrzymać zdobyte wcześniej kwalifikacje.

Włochy są trzecim państwem na świecie, które wdraża do eksploatacji wielozadaniowe samoloty bojowe skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II. Na potrzeby własnych sił zbrojnych Rzym planuje zakup 30 maszyn tego typu, po 15 dla lotnictwa wojskowego i lotnictwa morskiego. Będą stanowić uzupełnienie dla 60 egzemplarzy klasycznego startu i lądowania F-35A, sukcesywnie dostarczanych do Aeronautica Militare.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA