fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Surowce i paliwa

Cena gazu ciągle rośnie

Bloomberg
Gazprom odmówił zarezerwowania dodatkowej przepustowości gazociągu Jamał-Europa przez Polskę na kolejne cztery kwartały. Spadają też dzienne dostawy w kierunku Niemiec. Cena surowca na europejskich giełdach skoczyła do 520 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Rok do roku rosyjski gaz podrożał blisko czterokrotnie.

„Rosja jest zdeterminowana, aby jak najszybciej zmienić przepływy swojego gazu na budowany gazociąg na Nord Stream 2 (zapewnia bezpośredni transport z Rosji do Niemiec -red) i unika korzystania z droższych tras przez Ukrainę i Polskę. To powoduje wzrost cen wraz ze wzrostem popytu i opróżnianiem magazynów ”- mówi Balint Balas, analityk Schneider Electric, cytowany przez portal finanz.ru.

Od początku roku cena gazu w Unii wzrosła o 162 procent, a w porównaniu z zeszłym latem – prawie czterokrotnie. W poniedziałek Rosjanie zignorowali aukcję na dodatkową przepustowość na platformie GSA. Chodzi o Jamał-Europa przez Polskę na czwarty kwartał br i trzy kolejne kwartały 2022 r w ilości 89 mln m sześc. dziennie. Podobnie zakończyła się aukcja na dodatkową przepustowość ukraińskiego systemu przesyłowego gazu w ilości 8,9 mln m3 dziennie na IV kwartał.

Co istotne spadają też dzienne dostawy Gazpromu: na granicy Polski z Niemcami z tradycyjnych 84 mln metrów sześciennych dziennie do 50-60 mln w weekend, pisze Neftegaz.ru.

Gwarancja importu amerykańskiego surowca przez Niemcy, miała przekonać Joe Bidena do zawarcia układuBloomberg

W ten sposób Gazprom wywiera presję na europejskich nabywców, czekając na kluczową decyzję w sprawie Nord Stream 2. A działania Rosjan przybrały na sile po korzystnym dla nich porozumieniu USA-Niemcy.

Obecnie trzeci pakiet energetyczny Unii zabrania jednej firmie bycia zarówno dostawcą gazu, jak i właścicielem rurociągu. Pierwsza próba Gazpromu uznania spółki Nord Stream 2 AG za „niezależnego operatora” nie powiodła się: Federalna Agencja Sieciowa Niemiec odrzuciła wniosek.

Rosyjski holding postanowił pozwać regulatora i złożył pozew do Najwyższego Sądu Okręgowego w Dusseldorfie z żądaniem ponownego rozpatrzenia tej decyzji. Werdykt spodziewany jest w końcu sierpnia.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA