fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Globalne interesy

USA muszą kupić rosyjskie silniki do rakiet. A nałożyli sankcje

Bloomberg
Amerykanie wciąż nie mają swojego silnika zdolnego wynosić w kosmos ciężkie rakiety nośne. Dlatego kupią kolejną partię rosyjskich silników, pomimo obowiązujących własnych sankcji.

Roskosmos poinformował, że dostał zgodę Kremla na eksport do USA rosyjskich silników rakietowych. Tym samym Moskwa zaakceptowała wyniki negocjacji między NPO Energomasz (część Roskosmosu) a amerykańską firmą Orbital Science LLS w sprawie kontraktu na wykorzystanie nowego silnika RD-181M w rakiecie nośnej Antares. Rakiety te dostarczają ładunki na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz satelity badawcze i komercyjne do orbitę.

Amerykanie musieli zobowiązać się, że będą chronić rosyjską technologię oraz zagwarantować, że rakiety Antares z rosyjskimi silnikami nie będą wykorzystywane do startów wojskowych. Umowa została zawarta pomimo obowiązujących amerykańskich sankcji.

W grudniu 2014 roku została podpisana pierwsza umowa pomiędzy Orbital Sciences Corporation i NPO Energomasz o wartości 224,5 mln dolarów na dostawę 20 silników RD-181 z opcją zakupu dodatkowych silników do 31 grudnia 2021 roku.

Jednak w grudniu 2020 roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na 45 rosyjskich firm rosyjskiego sektora zbrojeniowego. Po raz pierwszy na czarnej liście znalazły się struktury Roskosmosu i Rosatomu, w tym centrum rakietowo-kosmiczne Progress (producent rakiet Sojuz) oraz naczelny instytut naukowy Roskosmosu.

Nowy silnik RD-181M, na który Roscosmos otrzymał zezwolenie na eksport, stanowi kolejny etap rozwoju RD-181. Jego analogowy RD-191M, używany w rosyjskich rakietach nośnych, zostanie zainstalowany na pilotażowej wersji ciężkiej rakiety kosmicznej Angara-A5P.

NASA wciąż nie ma własnego silnika rakietowego zdolnego wynosić w kosmos (na dalekie orbity), rakiety nośne. Taki silnik musi powstać do końca 2022 r, kiedy to kończy się prawna możliwość zakupu silników w Rosji. Od 2023 r USA mają być tu samowystarczalne.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA