fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Pasażerski Irkut MC-21 po raz pierwszy wyleciał z Rosji

Dmitry Terekhov [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr
Rosyjski samolot pasażerski średniego zasięgu Irkut MC-21 wylądował na lotnisku Ataturka w Stambule, co oznacza, że wykonał swój pierwszy międzynarodowy lot w historii - donoszą rosyjskie media. Maszyna ma być jedną z atrakcji na festiwalu Teknofest.

To pierwszy międzynarodowy lot i pierwszy publiczny pokaz tego samolotu poza Rosją. Maszyna jest wciąż w fazie rozwoju, a swój pierwszy lot wykonała 28 maja 2017 roku. Owoc współpracy firmy Irkut i biura konstrukcyjnego Jakowlewa zaprezentowano publiczności po raz pierwszy we wrześniu br., w czasie salonu lotniczego MAKS 2019 w Moskwie.

W festiwalu Teknofest, który oficjalnie zostanie otwarty we wtorek, wezmą udział także inne rosyjskie konstrukcje - myśliwce Suchoj Su-35 i Su-57, latająca łódź Be-200 oraz zawodzący w ostatnim czasie krótkodystansowy pasażerski Suchoj Superjet 100.

Według danych projektanta, samolot MC-21-300 może pomieścić od 163 do 211 pasażerów. Obecnie znajduje się w fazie certyfikacji, która zgodnie z deklaracjami Rosjan ma zostać ukończona w 2020 r. Później ma ubiegać się certyfikat na rynek europejski.

Obecnie testowane są trzy samoloty tego typu, a czwarty ma dołączyć do tej grupy jeszcze w tym roku. MC-21, jest ulepszoną wersją Jaka-242, który nigdy nie został wyprodukowany. Ma być następcą Tupolewa Tu-154.

Według agencji TASS, do tej pory złożono już zamówienia na 175 egzemplarzy samolotów MC-21. Pierwsze komercyjne dostawy planowane są na 2021 rok - jednym z pierwszych odbiorców ma być Aerofłot, który zamówił 50 maszyn.

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA