Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

PiS stawia na pištkę Morawieckiego

Politycy PiS podkreœlali jednoœć całego obozu sprawujšcego władzę.
Reporter, Stefan Maszewski
Nowe pomysły, objazd kraju i nacisk na jednoœć. Obóz władzy chce zamknšć czas defensywy.

Już tylko siedem miesięcy do wyborów samorzšdowych. Opozycja i obóz rzšdzšcy znajdujš się w różnych miejscach. PiS stawia na nowe propozycje programowe. Opozycja – na polityczne zjednoczenie. Osiš sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwoœci była „pištka" Morawieckiego, czyli zestaw propozycji rzšdu, dotyczšcych m.in. emerytur, ZUS i programu finansowania wyprawek szkolnych. Prace nad nimi trwały niemal do samej konwencji, i to bez przecieków do mediów.

Ale konwencja PiS na warszawskiej Pradze zaczęła się nie od przyszłoœci, lecz od przypomnienia przeszłoœci. W krótkim klipie wypowiedŸ prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z kongresu programowego z 2014 roku o 500+ zestawiono z wypowiedziš Donalda Tuska z tego samego czasu. Były premier mówił wtedy, że na 500+ nie ma pieniędzy. Bo warstwš politycznš spotkania – w którym brało udział ok. 1000 osób z całej Polski – było zderzenie „polityki niemocy" Platformy ze zmianami, które wprowadził rzšd Zjednoczonej Prawicy.

Zderzenie pomysłów

Kilka kilometrów dalej i kilkadziesišt minut przed startem konwencji PiS Platforma i Nowoczesna ogłosiły kandydatów na Mazowszu i nazwę wspólnego komitetu w wyborach samorzšdowych. To Koalicja Obywatelska. – Nie popełnimy błędów węgierskiej opozycji, będziemy szukać wspólnoty – powiedział Grzegorz Schetyna.

Konwencja odbyła się w tym samym miejscu – Centrum Prasowym Foksal – w którym swojš kampanię w 2006 roku rozpoczęła prezydenta Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Na tej sali zaczęło się spektakularne zwycięstwo Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pójdziemy tš samš drogš! – powiedział Andrzej Halicki z PO. Błyskawicznie wykorzystali to politycy obozu rzšdowego. – PO podpisuje się pod rzšdami prezydent Warszawy. I chce rzšdzić tak samo – mówił dziennikarzom po konwencji PiS Patryk Jaki. W trakcie konwencji swoje wystšpienia wygłosili też Paweł Rabiej i Rafał Trzaskowski – duet ubiegajšcy się o rzšdzenie stolicš. To było ich pierwsze wspólne wystšpienie w toczšcej się prekampanii wyborczej.

W trakcie prezentacji kandydatów nie obyło się bez zaskoczeń. Koalicja PO i Nowoczesnej w Ciechanowie stawia na Waldemara Wardzińskiego, który od 2002 do 2014 był prezydentem miasta. Jednak w opublikowanym oœwiadczeniu lokalne struktury Nowoczesnej odcinajš się od tej decyzji. „Kategorycznie zaprzeczamy, by ciechanowskie struktury Nowoczesnej brały kiedykolwiek pod uwagę popieranie owej kandydatury" – czytamy w nim. Wczeœniej również politycy PO sugerowali, że poprš obecnego prezydenta z PSL Krzysztof Kosińskiego.

Wyjœcie w teren

Przed programowym wystšpieniem Mateusza Morawieckiego głos podczas mityngu Zjednoczonej Prawicy zabrał Jarosław Kaczyński. – Zdarzyły nam się potknięcia – przyznał lider PiS. I w surowym tonie zapowiedział, że jego partia musi być „partiš czystych ršk". Ogłosił też oficjalnie rozpoczęcie trasy objazdów po Polsce, w której do lipca odbędzie się 600–700 spotkań. – Jedziemy rozmawiać, dyskutować, też polemizować i bronić naszych racji. Chcemy być bogatsi o nowe doœwiadczenia – powiedział prezes PiS, który już w niedzielę spotkał się z wyborcami w Trzciance (woj. wielkopolskie). Premier Morawiecki w sobotę odwiedził Grójec i Nowe Miasto nad Pilicš, w niedzielę był w Krakowie.

Politycy opozycji przypominajš, że prowadzš spotkania w terenie od wielu miesięcy. A w najbliższš œrodę PO planuje serię spotkań w województwie œwiętokrzyskim. – Od roku co dwa tygodnie PO była w ponad 300 powiatach – podkreœlał w niedzielę Piotr Borys, szef Biura Krajowego PO.

Apel o jednoœć

Przesłanie Zjednoczonej Prawicy było przede wszystkim programowe, ale nie zabrakło też komunikatu do wewnštrz. Zarówno premier Morawiecki, jak i była premier Beata Szydło akcentowali jednoœć obozu Zjednoczonej Prawicy. – Tylko razem możemy zmieniać Polskę – powiedział premier. Wtórowała mu była szefowa rzšdu. – Znowu musimy być biało-czerwonš drużynš – powiedziała Beata Szydło.

Bo politycy PiS nieoficjalnie przyznajš, że wewnętrzny chaos i brak spójnoœci doprowadziły do sytuacji, w której partia 2,5 roku po wyborach znalazła się w głębokiej defensywie. Konwencja i propozycje, które szybko majš się stać rzeczywistoœciš, majš z tej defensywy PiS wyprowadzić.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL