fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Handlujący kryptowalutami nie odliczą straty - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Podatnicy, którzy w 2018 r. sprzedali bitcoiny po niekorzystym kursie, nie mają już od czego odliczyć straty.

Mamy złą wiadomość dla tych, którzy w 2018 r. stracili na handlu kryptowalutami. Skarbówka wyjaśnia w najnowszej interpretacji, że nie odliczą już poniesionej straty.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się podatnik, który w 2018 r. wykonywał transakcje zakupu, sprzedaży i zamiany kryptowalut. Ich ogólny bilans okazał się dla niego niekorzystny, dlatego w PIT-36 za 2018 r. wykazał stratę (nadwyżkę kosztów uzyskania przychodów nad przychodami) ze źródła „prawa autorskie”. W 2019 r. prowadzi podobną działalność. Nie wyklucza, że walutę wirtualną zakupioną w 2019 r. sprzeda np. dwa lata później, czyli w 2021 r., nie dokonując w tym czasie innych transakcji.

Zapytał, czy stratę za 2018 r. odliczy od przychodów uzyskanych w 2019 r. Chciał też potwierdzić, czy w rozliczeniu za kolejne lata uwzględni w kosztach wydatki na nabycie waluty wirtualnej poniesione w 2019 r. Argumentował, że skoro nabędzie kryptowaluty w 2019 r. i nie dokona w tym roku żadnych innych transakcji związanych ze sprzedażą, to w tym roku podatkowym wystąpi nadwyżka kosztów nad przychodami. Powinna ona powiększyć koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej w następnym roku podatkowym, czyli w 2020 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że podatnik nie rozliczy straty za okres sprzed zmiany przepisów. To dlatego, że od 2019 r. zyski z obrotu bitcoinami kwalifikowane są do przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 17 ustawy o PIT). Tymczasem podatnik poniósł w 2018 r. stratę z praw majątkowych. Nie ma więc od czego jej odliczyć.

Skoro od 1 stycznia 2019 r. przychody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych zaliczone są do źródła przychodów kapitały pieniężne, tym samym nie ma możliwości rozliczenia straty ze źródła przychodów z praw majątkowych z dochodami ze źródła przychodów kapitały pieniężne – napisał dyrektor KIS w uzasadnieniu.

Wnioskodawca uzyskał natomiast pozytywne rozstrzygnięcie w zakresie rozliczeń za 2019 r. i kolejne lata. Dyrektor KIS potwierdził, że odliczy wydatki na zakup wirtualnych walut. Wyjaśnił, że koszty uzyskania przychodów ze zbycia waluty wirtualnej, czyli udokumentowane wydatki na nabycie, potrącane są w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Nadwyżka powiększa koszty z tytułu zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku.

W przypadku sprzedaży w 2021 r. albo w jednym z lat następnych waluty wirtualnej zakupionej w 2019 r. – w sytuacji niewykonywania innych transakcji sprzedaży lub nabycia waluty wirtualnej od innych podmiotów – podatnik będzie mógł rozpoznać w 2021 r. albo w jednym z lat następnych koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie sprzedawanej waluty wirtualnej poniesionych w 2019 r. – czytamy w interpretacji.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-3.4011.312.2019.1.SJ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA